2024.03.29. - Auguszta

Átadták a Bosch „Életre Tervezve” díjakat

A jövõ magyar mérnökei tökéletesíthetik a Bosch autóipari technológiáit.
Október 29-én a Magyar Tudományos Akadémián adták át a Bosch Életre Tervezve Díjakat. Az elismerésre közel ötvenen pályáztak a felsõoktatási intézmények mûszaki szakirányairól, akik közül a legjobb öt a helyszínen védte meg munkáját. Az elsõ három helyezett, a havi rendszeres ösztöndíj-támogatás mellett értékes szakmai és tárgyjutalomban is részesült. A pályázattal a Bosch a fiatal mérnöknemzedéket kívánja motiválni újabb támogatási formával bõvítve az eddigi rendszert.

A magyarországi Bosch csoport autóipar területén tevékenykedõ vállalatai 2008 októberében hirdették meg a vállalat szlogenjével összhangban álló „Bosch Életre Tervezve Díj” címû pályázatot, amelyre a hazai fõiskolák, illetve egyetemek villamos-, valamint gépészmérnöki karáról vártak jelentkezõket. A pályázók elõre meghatározott, továbbá egyéni, kreatív, szabadon választott témakörökben nyújthatták be munkáikat olyan autóipari fejlesztésrõl, amely a Bosch gépjármûipari termékeit és az alkalmazott technológiákat hatékonyabbá, biztonságosabbá, gazdaságosabbá, kényelmesebbé, valamint környezetkímélõbbé teheti. „Az Életre Tervezve Díjjal az eddigi támogatások sorát folytatva újabb motivációt szeretnénk nyújtani a felsõoktatásban tanulók számára, megadva számukra a lehetõséget, hogy közülük kerüljenek ki a jövõ legkiválóbb mérnökei. Célunk, hogy az elismerés a fõiskolákon, illetve egyetemeken a legmagasabb minõség védjegye legyen a hallgatók szemében” – mondta a Robert Bosch Kft. képviseletében Dr. Jan Peter Stadler, a Bosch Budapesti Fejlesztési Központjának vezetõje. „A pályázóknak a Bosch budapesti, hatvani és miskolci egysége biztosított konzulenst és igény szerint technikai hátteret, hogy ezzel is ösztönözzük a minõségi munkák létrejöttét, amit az összesen több mint nettó hatmillió forintos anyagi és tárgyi elismerés mellett a németországi központba szóló szakmai úttal, valamint karrierlehetõséggel jutalmazunk” – tette hozzá Thomas J. Schönenberg, a Robert Bosch Elektronika Kft. gazdasági ügyvezetõ igazgatója A megmérettetésre közel ötvenen neveztek, akik közül a Bosch bírálói által kiválasztott legjobb öt pályázat készítõje a díjátadó napján és helyszínén mérkõzött meg egymással az elsõ három helyezésért a rangos szakmai zsûri elõtt, amely a következõ tagokból állt: Dr. Nagyszokolyai Iván, a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusa, dr. Horváth Sándor, a Budapesti Mûszaki Fõiskola Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának dékánja, valamint Szabó András, a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. SMT technológiai osztályvezetõje.

A védések utáni végsõ sorrend: 1. díj: Zubán Gergely Márton (Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ) Pályamûve: CAN USB kijelzõ modul, datalogger (alkalmazása lehetõvé teszi, hogy az autó elektronikus rendszeréhez egyszerûen csatlakoztatható készülékkel figyelhesse a vezetõ mindazokat az üzem közbeni adatokat, amelyeket az elektronikus rendszer produkál, de eredetileg a mûszerfali mûszerek nem jelenítenek meg) 2.díj: Bonera Krisztián (Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ) Pályamûve: A gépjármûvek számára tervezett ultrahangos távolságmérõ Berendezés 3. díj: Maszlik Dávid (Szent István Egyetem) Pályamûve: Karcsúsított gyártósor-tervezés az MTM-eljárás alkalmazásával A nyertesekrõl készült fotón balról-jobbra: Maszlik Dávid, Zubán Gergely Márton és Bonera Krisztián Az elsõ három nyertes pályázó az értékes elismeréseken és az emlékoklevélen kívül egy-egy úgynevezett EcoSphere gömböt vehetett át, amely egy teljesen zárt, önfenntartó rendszer – a földi élet üvegbe zárt kicsinyített mása. A NASA által kivitelezett ûrkutatások eredménye alapján kifejlesztett mûalkotás tartalmazza a bolygónkon megtalálható valamennyi alapvetõ elemet: a levegõt, a vizet, a földet és aktív mikroorganizmusokat, így méltán szimbolizálja az Életre Tervezve Díj jelentõségét. Sokoldalú Bosch támogatási rendszer a felsõoktatásban Eddig a magyarországi Bosch csoport több mint 500 millió forintot fektetett a hazai felsõoktatásba, hogy szakmailag magas színvonalú, több nyelvet beszélõ mérnököket képezzen. A támogatási rendszer azonban ennél jóval összetettebb, és több évvel ezelõttre nyúlik vissza. A vállalat 2005-ben önálló tanszéket alapított a Miskolci Egyetemen, ahol azóta mechatronikai mérnökjelöltek oktatása folyik a leginnovatívabb környezetben. 2007-ben a Budapesti Mûszaki Egyetemmel kötött hosszú távú szerzõdés keretében a Bosch modern autóelektronikai labort adott át az intézményben, amit egy évvel késõbb a villamos- és gépészmérnöki karok javára fordított 75 milliós újabb támogatással egészített ki, idén pedig EMC tanlabort avatott az iskolában. Ezenkívül 274 milliós szerzõdés keretében a Dunaújvárosi Fõiskolán is új tanlabort nyitott, valamint megbízást adott egy intelligens kisautó kifejlesztésére a Budapesti Mûszaki Fõiskola Neumann János karának. „A vállalat mindezeken túl budapesti, hatvani és miskolci gyáraiban rendszeresen biztosít lehetõséget gyakornoki programokra, ösztöndíjakra, szakdolgozati konzultációkra, illetve TDK- és PhD-konzultációkra. A támogatások sorát gyarapítják még a Miskolci Egyetemhez kötõdõ, technológiai fejlesztéseket és azok megvalósítását elõsegítõ Kihívás Program, valamint a hallgatók kitartó és kiemelkedõ tanulmányi eredményeit jutalmazó Bosch-díj” – fejtette ki Klaus Leupold, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. ügyvezetõ igazgatója.