2024.04.19. - Emma

Rekordrepülés pilóta nélkül

Rekordrepülés pilóta nélkül
London - Világcsúcsot állított fel a pilóta nélkül repülõgépek kategóriájában egy napenergiával hajtott brit fejlesztésû gép, amely 83 órát és 37 percet repült egyhuzamban.

A Zephyr így bõven megduplázta az eddigi csúcstartó, az amerikai Northrop Grunmann haditechnikai cég Global Hawk típusú robotrepülõgépének 33 óra 6 perces eredményét, az új rekordot azonban valószínûleg nem hitelesítik, mert a kísérlet nem felelt meg mindenben a nemzetközi repülõsport-szövetség feltételeinek. "Inkább magára a repülésre koncentráltunk és nem a rekordra" - mondta Douglas Millard, a Zephyrt tervezõ QinetiQ szóvivõje.
A harminc kilogramm súlyú, kézzel indítható propelleres gép ultrakönnyû szénszálas anyagból készült. 18 méter fesztávolságú szárnyait papírvékonyságú napelemek borítják, amelyek nappal a meghajtáshoz szükségesnél sokkal több energiát termelnek. A felesleget a lítium-kén alapú akkumulátorok tárolják, amelyek nagyságrendekkel hatékonyabbak, mint a mostanáig a legkorszerûbbnek számító lítium-polimeres akkumulátorok. A propellereket éjjel az akkumulátorokban tárolt energia hajtja meg.

A repülõt július 28-án indították több mint három napig tartó útjára az arizonai Sonoran-sivatagból. A 45 Celsius fokos sivatagi hõségbõl 18 kilométer magasra emelkedett, ahol mínusz 70 fokos a hideg, így nem csak azt bizonyította, hogy példátlanul hosszan képes repülni, hanem azt is, hogy kiállja az extrém idõjárási körülmények próbáját - mondta a vállalat szóvivõje.

A Zephyr fejlesztését az amerikai és a brit védelmi minisztérium finanszírozza. A robotpilótával, illetve mûholdas kapcsolaton keresztül földi személyzet által is irányítható gép a tervek a 2010-ig tartó tökéletesítés után 450 kilogrammnyi felszerelést bír majd el és akár öt éven keresztül képes lesz megszakítás nélkül repülni.

Fõként felderítési célokra használják majd. A kémmûholdakhoz képest nagy elõnye, hogy képes állandóan figyelni a célpontot, míg a meghatározott pályán keringõ mûhold csupán kétszer repül át felette naponta - ráadásul egyszer sötétben - és csak pillanatfelvételt tud készíteni.