Honnan tudjuk, hogy mikor gyártották a gumiabroncsot?
A téli gumiabroncs kifejezetten a téli közlekedéshez lett kifejlesztve, míg a nyári gumik a hőségben, és a forró aszfalton állja meg a helyét. Emellett léteznek még a négyévszakos gumiabroncsok, melyeket kompromisszumokkal évszaktól függetlenül, egész évben tudunk használni. A téli gumiabroncsokat akkor kell felszerelni az autónkra, amikor a hőmérséklet már nem haladja meg a +7 Celsiusfokot. A Gumiabroncs szakemberei szerint a legjobb, ha a téli gumiabroncsokat már ősszel, szeptember-október környékén megvásárolják az autóvezetők, a tévhitekkel ellentétben a használatukkal nem szükséges megvárni az első havazást sem.
Fontos tudni, hogy a gumiabroncs oldalfalán megtalálható DOT szám árulja el az abroncs gyártási idejét. A DOT szám utolsó négy karakteréből az első kettő minden esetben a gyártási év adott hetét, a második kettő szám pedig a gyártási évet jelöli. Nagyon gyakran az autóvezetők vásárláskor kimondottan olyan abroncsot keresnek, ami nemrég lett gyártva, pedig a gumiabroncs nem egy gyorsan romló árucikk, legfontosabb tulajdonságait így változatlan formában és minőségben hosszú éveken át tökéletesen meg tudja őrizni.
Mikor számít Frissen gyártottnak, és mikor nevezhető Újnak egy gumiabroncs?
A gumiiparban dolgozó szakemberek egyetértenek abban, hogy egy abroncs élettartama 10 év. Ugyanakkor fontos kihangsúlyozni azt is, hogy a megfelelő körülmények között tárolt, még fel nem szerelt abroncsok 5 éven keresztül tökéletesen megőrzik azokat a tulajdonságaikat, amelyekkel a gyártás során is rendelkeztek. Tehát egy nem használt, 5 éves abroncs értékesítése, és használata semmilyen műszaki veszéllyel nem jár. Fontos azonban különbséget tenni az „új” és a „frissen gyártott” gumiabroncsok között.
Frissen gyártott gumiabroncsnak számít az a gumi, amelynél a gyártástól számítva maximum 3 év telt el. Tehát egy 3 éve gyártott abroncs még a „frissen gyártott” kategóriába esik, míg egy 3,5 éves guminál már az „új” megnevezés a helyes. De újnak számít az az abroncs is, amely 5 esztendős. Hogy miért? Mert különböző kémiai és fizikai folyamatok hatására indul be az abroncs öregedése. Gyártás során különböző adalékanyagokat vegyítenek a gumikeverékbe annak érdekében, hogy ezektől a hatásoktól megtudják védeni az abroncs állapotát. Ezek a speciális adalékanyagok megakadályozzák az ózonnal és oxigénnel történő kémiai reakciókat, melyek csökkentenék a gumiabroncs teljesítményét. Egy jó állapotban lévő abroncs tehát értékesíthető akkor is, ha az 6 éve lett gyártva, ebben az esetben azonban már csak 4 évig tanácsos azt használni.