2024.04.25. - Márk

Robotok a katonák védelmében

A jármû ránézésre olyan, mint egy szokványos utcai terepjáró, de alaposabb szemrevételezés után kiderül, hogy különbözõ célokra kifejlesztett érzékelõkkel, gumioptikás kamerarendszerekkel és nagy teljesítményû számítógépekkel van felszerelve, hogy egy napon eleget tehessen feladatának: katonákat védjen meg orvtámadásoktól, felrobbantásukra szánt szerkezetektõl.
A MuCar-3 névre keresztelt prototípust a Németországban megrendezett robotszemlén mutatták be, ahol a kutatók Amerikából, Európából és Japánból érkezett katonáknak mutatták be számukra is hasznos ötleteiket.

A MuCar-3 például képes arra, hogy önállóan kövessen egy vezérjármûvet, mintegy katonai konvojt alkosson vele, s megálljon, vagy felzárkózzon mögé, attól függõen, hogy milyen utasítást kap. Ez egy újabb lépés afelé, hogy a katonai parancsnokok olyan robotrendszer birtokába jussanak, amely távol tartja katonáikat a bajtól.

Világszerte a különbözõ hadseregek ma már mintegy 10 ezer távirányítású robotrendszert használnak kutatásra, felderítésre, robbanószerkezetek hatástalanítására, de a szakértõk még mindig várnak a nagy áttörésre, amellyel lehetõvé válik, hogy a robotok emberi irányítás nélkül is el tudjanak végezni egyszerû feladatokat. "Egyelõre nincsenek sorozatgyártásra alkalmas autonóm, vagy félautonóm rendszerek" - mutatott rá Dirk Ellinger, a német védelmi minisztérium fegyverzeti igazgatója.

Werner Freers, a német hadsereg fõparancsnoka szerint nemcsak olyan eszközökre van szükség, amelyek megvédik a katonákat a veszélytõl, hanem olyanokra is, amelyek mentesítik õket a rutinfeladatoktól - például az utánpótlás szállításától -, hogy fontosabb dolgokra koncentrálhassanak.

A MuCar-3 lényegében már alkalmas erre, de még mindig nem teljesen önállóan. Elõször is szüksége van egy vezérautóra, amelyet követ, s kell a vezetõülésébe egy ember, hogy szükség esetén kezébe vegye az irányítást, amire a szerkezet megfelelõ mûködése esetén nincs szükség.

Vannak már bonyolultabb feladatok elvégzésére alkalmas szerkezetek is. A MacroUSA & Force Products Group nevû kaliforniai cég például egy játékautóra emlékeztetõ, rádióirányítású, és videofelvételek készítésére, továbbítására alkalmas jármûvet mutatott be a németországi szemlén. Az amerikai hadsereg már használja is a robotot, amely jól alkalmazható háborús zónában lévõ épületek felderítésére.