2024.11.21. - Olivér

Vezetési tanácsok nedves utakra

A csapadékos idõjárás nyomán az útfelület anyagában található apró mélyedéseket víz tölti ki. Ez óriási mértékben lecsökkenti az út és az abroncs közötti tapadást, ami lényegesen kisebb tapadó képességhez vezet.
A tapadás biztosítása

A futófelület úgy van kialakítva, hogy a lehetõ legnagyobb mértékben elvezesse a vizet az abroncs alól, ezzel megszárítsa az útfelületet és biztosítsa a tapadást. A víz kiszorul oldalra, a barázdák pedig tárolják és elvezetik a vizet. A futófelület blokkjainak barázdált szélei ezután átszakítják az abroncs és az út közötti maradék vízhártyát, és ezáltal tiszta érintkezés jön létre.

Õrizze meg a biztonságot, idõjárástól függetlenül!

Ha hiszi, ha nem, az abroncs útfelülettel érintkezõ részének formája is jelentõsen befolyásolja a tapadást. A mai abroncsoknál ez a felület nem szögletes, hanem inkább lekerekített, így azok jobban megbirkóznak a nagy mennyiségû vízzel borított útburkolatokkal, és a vizet az útfelület szárítása érdekében kifelé szorítják és csökkentik az aquaplaning kockázatát.

Tippek a csapadékos idõjárási körülmények közötti vezetéshez

Csapadékos idõjárási körülmények között az utak csúszósak, és a látási viszonyok is rosszabbak az esõ és a vízpermet következtében.

- Lassítson!

- Tartson biztonságos követési távolságot az Ön elõtt haladó jármûvek mögött! Ne felejtse el, hogy nedves úton a féktávolság hosszabb!

- Használjon tompított fényszórót!

- Vezessen a lehetõ legegyenletesebben, a hirtelen gyorsítás és fékezés, illetve a túl gyors kanyarodás csökkenti a tapadást!

- Fontos, hogy az abroncsok jó állapotban legyenek, és megfelelõen fel legyenek fújva.

- Ha mégis aquaplaning következik be, finoman vegye le a lábát a gázpedálról, de
igyekezzen kerülni a fékezést! Tegye az autót üresbe, és hagyja, hogy lelassuljon, és
visszanyerje felette az uralmat! /Készítette a MICHELIN/